ARIKAN 'KOYLAR ŞAHISLARIN OLAMAZ

Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan Göcek Koyları'nda geçtiğimiz günlerde mapa ve şamandıra yapımı ve bunların işletilmesi ile ilgili yapılan ihaleyi değerlendirdi. Arıkan ayrıca Göcek Koyları'nda ki kaçak yapılaşma sorununa da değindi.

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO
Son Dakika 48 - Ersin DAL

Geçtiğimiz günlerde Dalaman ve Fethiye’ye bağlı koylarda mapa ve şamandıra yapımı ve bunların işletilmesi ile ilgili ihale yapılmış ve gelen tepkiler üzerine yapılan ihaleler iptal edilmişti. Fethiye Deniz Ticaret odası Başkanı Şaban Arıkan yapılan ihale ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı. Arıkan açıklamasında Fethiye’ de geçtiğimiz yıl deniz turizmi ile kaç kişiyi misafir ettiklerini anlattı. Arıkan açıklamasında “Şimdi öncelikle, geçen sene bölgemizde resmi olarak 78 bin misafir ağırlamışız. Göcek Koyları’nda 10 bin translopta taşıdığımız yolcu sayısı 78 bin. Bunun haricinde idari liman sahasında taşıdığımız misafirleri de hesap edersek 100 bin civarında bir misafir ağırlamışız. Fethiye adına iyi bir sayı” dedi.


“İNŞALLAH FETHİYE ADINA GÜZEL BİR YIL OLACAK”
Bu sene de sezonun açıldığını ifade eden Fethiye Deniz Ticaret Odası Başkanı Şaban Arıkan “Bu sene şu günlerde misafirlerimizi ağırlamaya başladık. Tahmin ediyorum % 20-30 oranında artar diye düşünüyorum. Şu an da işlemler geçen seneye göre daha hızlı görünüyor. İnşallah Fethiye adına güzel bir yıl olacak. Tek kaybımız geçen sene 7 bin Rus, 5 bin civarında Ukraynalı vatandaş ağırlamışız. Bu sene sanıyorum Ukraynalı vatandaş ağırlayamayız. Onun haricinde Avrupa’dan gelecek misafirlerimizle bu sayının üzerine çıkarız diye düşünüyorum. İnşallah hayırlı bol kazançlı bir yıl geçiririz” diye konuştu. 


“KOYLARIMIZ TEHDİT ALTINDA”
Göcek Koyları’nda kaçak yapılaşma ile ilgili büyük bir sıkıntı olduğunu ifade eden Şaban Arıkan “Bakanlıkla ilgili son yıllarda Fethiye Bölgesi’ne karşı aşırı bir saldırı var. Koylarımız tehdit altında. Yapılaşma adı altında herkes gelip bir sürü kaçak yapı oluşturuyor. Kaçak yapıyla ilgili şikâyetlerimizi her gittiğimiz toplantıda valimize, kaymakamımıza veya resmi dairelere dile getirdik. Geçen hafta ki ziyaretimizde de Göcek Koyları’nın işletmesinin ihale ile değil, yerel STK’larla belediyemizle kamu yararına bir işletme modeli olması gerektiğini ifade ettik. Koylarda ki kaçak yapılaşma ile ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Geçen hafta itibariyle 2-3 koyda yıkım başladı. İnşallah Göcek Koyları’nı koruruz. Çünkü bölgemizde ki en önemli turizm deniz turizmi. Bu olmazsa otellerimize müşteri gelmesi için hiçbir neden yok.  İnsanlar bölgemize koylarımızı ziyaret için geliyor. Dolayısıyla koylarımızı korumamız gerekiyor. Koylar şahısların olamaz. Bölgeye gelen herkesin rahatça gidip görebileceği yerler olmalı. İşletme modelinin olmazsa olmazı kamu yararına olacak.  Cüzi miktarlarda para alınabilir. O paralarda bölgeyi korumak adına yapılacak yatırımlar için alınır. Ama kesinlikle ticari bir zihniyet olamaz. Bu konuda da bakanlıklarımızla görüşmelere devam ediyoruz” dedi. 

ARIKAN 'KOYLAR ŞAHISLARIN OLAMAZARIKAN 'KOYLAR ŞAHISLARIN OLAMAZARIKAN 'KOYLAR ŞAHISLARIN OLAMAZ

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN