YANGIN BELASI GERİ GELDİ

Geçtiğimiz yıl arka arkaya sahil bölgelerimizde çıkan yangınlarla ciğerlerimiz yanmıştı. Orman yangınları yaz aylarının gelmesi ve havalarının ısınması ile yeniden başladı. Dalaman'a bağlı Gürköy Mahallesi'nde çıkan yangından sonra Marmaris'in Bördübet Koyu'nda çıkan orman yangını hala söndürülemedi.

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Son Dakika 48

Geçen yıl Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde Marmaris’te, Köyceğiz’de Milas’ta, Seydikemer’de ve Fethiye’de çok büyük orman yangınları çıkmış ve ciğerlerimiz yanmıştı. Günlerce söndürülemeyen yangınlar binlerce hektar orman alanının yanıp kül olmasına sebep olmuştu. 
Yaşanan yangınlarda havadan müdahale konusunda yetersiz kalındığı ve uçakla müdahalenin elimizde uçak olmadığı için yapılamadığı konusunda günlerce tartışmalar devam etmişti. Aradan bir yıl geçti Uzun ve sert geçen bir kışın ardından yeniden yaz geldi. Yaz ayının ve havaların ısınmasının keyfini yaşayamadan orman yangınları yine karşımıza çıktı.
İlk yangın Dalaman’a bağlı Gürköy Mahallesi’nde başladı. Ekiplerin ve vatandaşların zamanında müdahale ettiği yangın daha tam söndürülememişken Marmaris’ten yangın haberi geldi. Bördübet Koyu’nda başlayan yangın havanında rüzgârlı olmasından dolayı hızla büyüdü. Dalaman’da başlayan yangınında tamamen söndürülmesinden sonra tüm ekipler Marmaris’e sevk edildi. Çevre illerden gelen ekiplerin yanı sıra havadan da müdahale yapılmasına rağmen yangın söndürülemedi. Havanın kararması ile beraber havadan müdahale yapılamadığı için 576 personel, 148 arasöz ve 53 iş makinesi ile yangına karadan müdahale sabaha kadar devam etti.
BAKANLAR “20 HELİKOPTER VE 14 UÇAK İLE YANGINA HAVADAN MÜDAHALE EDİYORUZ” 
ERBAY “ŞU SAATE KADAR BU HELİKOPTERLERİ VE UÇAKLARI DAHA GÖREMEDİK”
Havanın aydınlanması ile beraber sabahın erken saatlerinde karadan 688’i Orman Genel Müdürlüğü Personeli olmak üzere 1494 personel,363 kamu aracı ve 39 iş makinesi ile müdahale edildiği, havadan da 20 helikopter ve 14 uçak ile müdahale devam edildiği açıklandı. Yapılan bu açıklamaya CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay itiraz ederken “Sabaha kadar hiç uyumadan bölgedeydik. Gün bakanlardan gün ağardığı andan itibaren 20 helikopter ve 14 uçak ile yangına havadan müdahale ediyoruz açıklaması geldi. Ama şu saate kadar bu helikopterleri ve uçakları daha göremedik” dedi.
BAKANLIKTAN RESMİ KANALLARI TAKİP EDİN AÇIKLAMASI
Meydana gelen yangın ile ilgili olarak yetkili makamlardan da açıklamalar geliyor.
Yangın ile ilgili olarak sadece yetkili makamların açıklamalarına dikkat edilmesi gerektiği konusunda açıklama yayınlayan T.C. İletişim Başkanlığı “Marmaris’te süren ve devletimizin tüm imkânlarıyla, kurum ve kuruluşlarımızın en üst düzeyde koordinasyonuyla müdahale ettiği yangın üzerinden kamu düzenimizi hedef alan her tür dezenformasyon, provokasyon ve manipülasyona karşı resmi kanalların takip edilmesi önem arz etmektedir” derken Muğla Valiliği ise açıklamasında “21 Haziran 2022 Salı günü saat 20.00 sıralarında Marmaris ilçemiz Amazon Koyu Bördübet Yedi Adalar mevkiinde bulunan ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle orman yangını çıkmıştır. Şiddetli rüzgârında etkisiyle büyüyen yangına havadan ve karadan ekiplerce müdahalede bulunulmuştur. Havanın kararması nedeniyle yangına 576 personel, 148 arasöz ve 53 iş makinesi ile karadan müdahale devam etmektedir. Yangını en kısa sürede kontrol altına almak için tüm imkânlar seferber edilmiş takviye ekipler yangın bölgesine yönlendirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” dedi.
 
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN