Kum Tanesini İnci Tanesine Dönüştürebilmek - Emine Direk

Kum Tanesini İnci Tanesine Dönüştürebilmek


Yaşam, insanlığın gerçek anlamdaki en büyük hazinesi. Ancak sağlıklı ve günlük yaşamda bunu fark etmek çok zor. Ta ki kendimiz ya da yakınlarımızda ciddi bir sağlık sorunu yaşadığımızda, ya da çok sevdiğimiz birini kaybettiğimizde hissettiğimiz ve farkına vardığımız bir şey: Yaşamın, insan hayatının sahip olduğu en önemli hazine olduğu…
Bir gerçek vardır ki her zaman kaybedilenin, sahip olunmayanın peşinde koşulur. Elimizdekilerle yetinmek ya da elimizin altındakileri sahiplenip değer vermek aklımıza gelmez. Çünkü neye sahip olduğumuzu kaybetmeden anlayamayız. Anladığımızda ise o hazineyi kaybetmişizdir ve iş işten geçmiştir.
İş işten geçmeden, sevdiklerimizi kaybetmeden onları sevdiğimizi onlar duyabilecekken haykırmalıyız. Aksi halde geç kalırız ve iş işten geçmiş olabilir. Sahip olunanların değerini bilmek ve karşımıza çıkan sorunları da yine kimseyi kırmadan ve umutsuzluğa düşmeden çözüme dönüştürmek bizim elimizde. Bunu kendini rahatsız eden kum tanesini inci tanesine dönüştüren istiridye gibi yapabiliriz.
Okyanusun dibinde yatan bir istiridye, su üzerinden akıp geçsin diye kabuğunu açmış. Su içinden geçerken solungaçları yiyecek toplayıp midesine gönderiyormuş. Aniden yakınındaki bir balık, bir kuyruk darbesiyle kum ve çamur fırtınası yaratmış. İstiridye de kumdan nefret edermiş, çünkü kum öylesine pürüzlüymüş ki, kabuğunun içine bir kum tanesi kaçsa son derece rahatsız olurmuş. İstiridye derhal kabuğunu kapamış ama çok geç kalmış. Sert ve pürüzlü bir kum taneciği içeri girip iç derisiyle kabuğunun arasına yerleşmiş. Kum tanesi istiridyeyi o kadar çok rahatsız etmeye başlamış ki. Ama kabuğunun içini kaplaması için kendine verilmiş olan salgı hücresini hemen çalıştırarak, minik kum tanesinin üstünü kaplamaya başlamış. Ta ki nefis, parlak, ve düzgün bir örtü oluşana kadar. İstiridye yıllar yılı minik kum taneciğinin üstüne katlar eklemeye devam etmiş ve sonunda müthiş güzel, parlak ve son derece değerli bir inci oluşmuş. Bazen karşı karşıya olduğumuz problemler bu kum taneciğine benzer. Bizi rahatsız ederler, ve niye bize bu derece eziyet çektirip asabileştirdiklerne şaşarız. Fakat azmin getirdiği cesaret ve kuvvetle sorunlarımızın ve zayıflıklarımızın üstesinden geliriz. Daha alçak gönüllü, dualarımızda daha ısrarlı, çevremizdekilere daha yakın, daha akıllı, ve sorunlarımıza karşı daha dayanıklı hale geliriz.
Dünyanın ve ülkemizin zor günler geçirdiğinin farkındayız. Bu zor günleri atlatmanın yolu akılcı, sağduyulu ve paylaşımcı bir tavırdan geçiyor. Yapmamız gereken sakin kalıp yetkililerin söylediklerine uymak, hepimizin iyiliği için…
Hayat kısa ve gerçekten sahip olduğumuz en büyük hazine. Bu hazinenin kıymetini bilelim ve sevdiğimiz insanların da kendi hazinelerine sahip çıkmalarına yardım edelim. Çünkü bu hazinenin de sonu var. Eğer bize rahatsızlık veren kum tanelerini inci tanelerine dönüştürme şansına sahip olabilirsek hem biz mutlu oluruz, hem de çevremizdekileri mutlu eder, sevdiklerimiz daha hayattayken onları sevdiğimizi hissettirebiliriz. Çünkü yaşamdan gayrısı boş. Yaşamımız ne kadar kaliteli olursa ölümümüz ve geride bıraktıklarımız da o kadar kaliteli olacaktır. 
Sevdiklerinizden hiç ayrılmamanız dileğiyle…
Sevgiyle...

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Haz

İthalatı Bırak Üretime Bak

27May

Kanayan Yaramız; İşsizlik…

20May

Eşit Doğuyoruz Ama…

06May

Sadeleştik

29Nis

Bizi Tarım Kurtaracak