55 milyonluk ilave arıtmaya start verildi

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Fethiye'ye yapılacak olan 2. etap Fethiye Atık Su Arıtma Tesisi'nin temeli törenle atıldı. 250 bin nüfusa göre yapılacak olan tesisin temel atma töreninde konuşan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca 'Bölgemizde Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarını yapıyoruz' dedi. 

PAYLAŞ
Youtube Kanalı VİDEO

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Fethiye Arıtma Tesisi 2. Etap kapasite artışının temeli atıldı. Temel atma törenine Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, CHP 22.’inci Dönem Muğla Milletvekili Cumhur Yaka,  CHP Fethiye ilçe Başkanı Mehmet Demir, Seydikemer CHP İlçe Başkanı Cemil Daydır, İYİ Parti Fethiye İlçe Başkanı Fatih Çoban, sivil toplum kuruluşları ve derneklerinin temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. 

FETHİYE’NİN 20 YILLIK ARITMA İHTİYACI KARŞILANACAK
Hali hazırda işletilmekte olan 25.000 m3/gün kapasiteli Atık su Arıtma Tesisi tamamlandığında 50.000 m3/gün kapasiteye ulaşacak. 125 bin nüfus kapasitesine sahip olan tesis 250 bin kişilik nüfusa göre planlandı. Tesisteki kapasite artışı ile Fethiye’nin önümüzdeki en az 20 yıllık Arıtma ihtiyacı karşılanmış olacak. Tesis 55 Milyon liraya mal olacak. Ayrıca Hisarönü-Ovacık kanalizasyon hattı da bu tesise bağlanacak. Mevcut tesisteki Elektro – Mekanik Sistemlerinde yenileme ve iyileştirme işlemleri ile Fethiye AAT’nin çıkış suyu kalitesini de arttırarak yeşil alanlarda kullanılır kaliteye çıkarılacak.

“BU YATIRIMLAR GELECEĞİMİZE VE GENÇLİĞİMİZE BİR YATIRIMDIR”
Fethiye Muhtarlar Derneği Başkanı Niyazi Canözü, törende yaptığı konuşmada “Bu yatırımlar geleceğimize ve gençliğimize bir yatırımdır” dedi.

“YÜZDE 40’I TAMAMLANDI”
Muğla Büyükşehir Belediyesi Muski Genel Müdürü Baki Ülgen ise konuşmasında, Fethiye ve bölgedeki alt yapı yatırımlarıyla ilgili bilgiler aktardı. 2. Etap Atık Su Arıtma Tesisi’nin 70 milyon TL’lik yatırım olduğunu ve yüzde 40’ının tamamlandığını, bölgede 150 milyon TL’lik bir alt yapı hamlesinin başlatıldığını belirtip temeli atılan proje hakkında istatistiki bilgiler verdi. 

“BÜYÜKŞEHİR VE FETHİYE BELEDİYESİ KOL KOLA YÜRÜYOR”
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise “Bizler belediye başkanı olmadan önce 5 yıl boyunca Fethiye’nin ve Seydikemer’in geleceğini konuştuk. Bu bölgenin geleceğini hazırlamak üzere Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne gittik. Başkanımızla projeleri hayata geçerdik. Seydikemer’de Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımını başkanımla yaptık. Büyük bir yatırımın temelini birlikte atıyoruz. Herkese eşit hizmet götürüyoruz. Büyükşehir ve ilçe belediyesi uyum içerisinde çalışıyoruz. Uyumlu ve kavga etmeyen iki belediyenin bölgenin geleceğini nasıl hazırladığına sizler de şahitlik ediyorsunuz.” dedi.

“ALT VE ÜST YAPILARI İLE ÖRNEK BİR ŞEHİR İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “Alt ve üst yapılardan, sosyal tesislere güzel Fethiye’mize değer katan hizmetleri bir bir hayata geçiriyoruz. Devam eden Hisarönü- Ovacık kanalizasyon çalışmaları, bugün temelini attığımız arıtma kapasite artışı ve hizmete açtığımız Ölüdeniz arıtma tesisi ile altyapıda büyük mesafe kat ettik. Temelini attığımız ve 55 Milyona mal olacak kapasite artışı ile Fethiye’mizin 20 yıllık nüfus artışına hitap edecek modern bir tesisi ilçemize kazandırmış olacağız. Hisarönü – Ovacık Kanalizasyon şebeke sistemi de buraya bağlanacak. 

HİSARÖNÜ-OVACIK KANALİZASYON HATTININ 60 KİLOMETRESİ TAMAMLANDI
Gürün,“ Fethiye’mizin kanalizasyon sorununu da ortadan kaldırıyoruz. 121 kilometre uzunluğunda ki Hisarönü-Ovacık kanalizasyon hattının 60 kilometresini tamamlandı. Bunun yanı sıra 880 adet muayene ve 354 adet parsel baca yapımı gerçekleşti. Kanalizasyon hattı 70 milyon liraya mal olacak” dedi. 

TESİSİ GEZDİLER
Başkan Osman Gürün ve törene katılanlar, daha sonra butonlara basarak 2. Etap Atık Su Arıtma Tesisi’nin ilk harcını döktüler. Ardından tesisi gezen Başkan Gürün ve beraberindekilere daire başkanı Tansel Koralay tarafından proje ile ilgili detaylar verildi. Müteahhit firma Birtam A.Ş sahibi Turan Bulak da Başkan Gürün ve Karaca’ya tesisin 15 ayda tamamlanacağını ifade etti.
 

Son Dakika 48

  • Etiketler
HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN