Ekonomi

Semt Pazarı ucuz mu, pahalı mı? Semt Pazarı ucuz mu, pahalı mı?
Olmayan ilaçlar raflarda yer almaya başladı  Olmayan ilaçlar raflarda yer almaya başladı 
Esnafa gelir kaybı ve kira desteği Şubat ayı ödemeleri başladı Esnafa gelir kaybı ve kira desteği Şubat ayı ödemeleri başladı
Karayiğit 'Çiftçilerin kredileri yapılandırılmalı' Karayiğit “Çiftçilerin kredileri yapılandırılmalı”
Amerika'nın kırmızı alabalıkları Fethiye'den Amerika’nın kırmızı alabalıkları Fethiye’den
Başoğlu, 'Kredi borçları ertelendi' Başoğlu, “Kredi borçları ertelendi”
KYK burs ve kredi ödemeleri başladı KYK burs ve kredi ödemeleri başladı
Yapılandırma başvuruları bugün sona eriyor Yapılandırma başvuruları bugün sona eriyor
Şekere yüzde 10 zam yapıldı Şekere yüzde 10 zam yapıldı
2020 yılında yaklaşık 100 bin ton yaş sebze ihracatı yapıldı 2020 yılında yaklaşık 100 bin ton yaş sebze ihracatı yapıldı
Ayçiçek yağına zam üstüne zam Ayçiçek yağına zam üstüne zam
Fethiye'nin ihracat rekortmeni Ölüdeniz Sistem Sera!  Fethiye'nin ihracat rekortmeni Ölüdeniz Sistem Sera! 
Çiftçi bitmek üzere Çiftçi bitmek üzere
İl Tarım Müdürlüğüne yeni araç filosu İl Tarım Müdürlüğüne yeni araç filosu
Akgün, 'Pandemi azalırsa 140 bin tona çıkarız' Akgün, "Pandemi azalırsa 140 bin tona çıkarız"
Burs ve kredi ödemeleri başladı Burs ve kredi ödemeleri başladı
TOBB ve Halkbank, finansman anlaşması imzaladı TOBB ve Halkbank, finansman anlaşması imzaladı
Milas zeytinyağında MİTSO'nun şimdiki hedefi ihracat Milas zeytinyağında MİTSO'nun şimdiki hedefi ihracat
Tokmak, 'Pandemiye rağmen çıtayı yükselteceğiz' Tokmak, “Pandemiye rağmen çıtayı yükselteceğiz”
Asgari ücretin arttırılmasını istediler Asgari ücretin arttırılmasını istediler
Ekonomi Haberleri

Semt Pazarı ucuz mu, pahalı mı?

Salı pazarında meyve ve sebzenin marketlere göre daha ucuz olması, vatandaşların Salı pazarını tercih etmesine neden oldu. Esnaflar iş yapamadıklarından dert yanarken, vatandaşlar ise pazarın pahalılığından dert yandı. 

Olmayan ilaçlar raflarda yer almaya başladı 

İlaç fiyatlarına yüzde 20 zam yapılmasına ilişkin kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından bir süredir olmayan ilaçlar, eczane raflarında yer almaya başladı. “Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar” Resmi Gazete’de yayımlandığını belirten Eczacılar Odası Fethiye Temsilcisi Haydar Gülen, “Her yıl Şubat ayında beklenen ilaç zammı gerçekleştirildi” dedi. 

Esnafa gelir kaybı ve kira desteği Şubat ayı ödemeleri başladı

Ticaret Bakanı Pekcan, yönelik şubat ayı gelir kaybı ve kira desteği ödemelerine başladık" dedi.

Karayiğit “Çiftçilerin kredileri yapılandırılmalı”

Domates üreticileri, Rusya’nın açtığı 50 bin tonluk kotanın sevincini yaşarken girdilerdeki ÖTV’nin kaldırılmasını ve borçlarının yapılandırılmasını istiyorlar. Fethiye ve çevresindeki üreticiler, ürettikleri domatesleri iç ve dış piyasaya hazırlarken üretim sırasında büyük emek sarf ettiklerini belirtiyorlar. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, “Rusya, Türkiye ihracatının yüzde 51’ini çekiyor. Avrupa ülkelerinde yeni pazarlar bulunmasını istiyoruz” dedi.

Amerika’nın kırmızı alabalıkları Fethiye’den

Fethiye’den ABD’ye dondurulmuş fileto alabalık ihracatı başladı. Fethiye İlçe Tarım Müdürlüğünün işlemlerini gerçekleştirdiği 25 tonluk fileto alabalık sevkiyatı yapıldı. Yıl sonuna kadar 800 ton dondurulmuş fileto alabalık ihracatının yapılacağı öğrenildi. İhracatı gerçekleştiren Doğan See Food sahibi Velit Doğan, “Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Japonya, Çin ve İsrail’den sonra ABD’ye de dondurulmuş fileto alabalık sevkiyatı başlattık. Ülkemize döviz kazandırmaktan mutluyuz” dedi.

Başoğlu, “Kredi borçları ertelendi”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği tarafından yayımlanan genelgeye göre açıklamalarda bulunan Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı İsmail Başoğlu, “Kooperatife borçlarından dolayı hiçbir esnaf ve sanatkarımız mağdur olmayacak” dedi.

KYK burs ve kredi ödemeleri başladı

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, yükseköğrenim öğrencilerinin şubat ayı burs ve kredi ödemelerinin hesaplarına yatmaya başladığını açıkladı.

Yapılandırma başvuruları bugün sona eriyor

Borçların yeniden yapılandırılması için hayata geçen düzenlemede bugün başvuru için son gün. Yapılandırmadan yararlanmak isteyen mükelleflerin mesai bitimine kadar başvurularını yapmaları gerekiyor.

Şekere yüzde 10 zam yapıldı

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş., bir kilogram kristal şekerin fiyatını KDV hariç 3,57 liradan 3,93 liraya yükseltti.

2020 yılında yaklaşık 100 bin ton yaş sebze ihracatı yapıldı

Hem tarım hem de turizm şehri olan Fethiye, gümrük faaliyetinin en fazla olduğu yerlerden birisi… Fethiye Gümrük Müdürlüğü, 2020 yılında yapılan faaliyetler hakkında bilgilendirmede bulundu. 

Ayçiçek yağına zam üstüne zam

Ayçiçek yağına gelen zamlardan sonra yanına yaklaşılmıyor. Öyle ki 5 litrelik ayçiçek yağı 75 liraya kadar çıktı. Yüzde 20’lik zam da yolda… Fethiye’de toptan gıda market işletmeciliği yapan Aziz Küçüktahancı, “Her satın alımlarda fiyatların yüzde 10, yüzde 20 daha fazla olacağını söylediler. Önümüzdeki 2 aylık süreçte de yağ bulunamayacağını ifade ettiler. Bu bir spekülasyon mu? Onu da bilmiyoruz” diye konuştu.

Fethiye'nin ihracat rekortmeni Ölüdeniz Sistem Sera! 

Fethiye’den başta Türkmenistan olmak üzere pek çok ülkeye sera ihracatı yapan Ölüdeniz Sistem Sera, yeni projelerle dünya devi olmaya hazırlanıyor. Fethiye’de 35 yıl önce balık pazarı inşaatı ile başlayan, ardından Fethiye Halı Sahası, Salı Pazarı gibi mekanların inşaatını üstlenen firmanın sahibi Mehmet Şal, artık sera konusunda yeni projelerle bir dünya devi olma yolunda hızla ilerliyor.

Çiftçi bitmek üzere

Kotanın dolmasıyla Rusya'ya yapılan ihracat durunca Fethiye domatesi bazı Avrupa ülkelerine özellikle Kosova'ya ihraç ediliyor. Bu ihracatın fazla olmadığına dikkat çeken üreticiler, maliyetlerin fazlalığından dolayı mağdur olduklarını ifade ettiler. Hem üreticilik hem de komisyonculuk yapan İhracatçı Osman Yar, " Çiftçimiz şu anda para kazanma değil, ayakta kalma mücadelesi veriyor" dedi. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ise "çiftçinin borçlarının yapılandırılması ve onlara destek sağlanması gerekir" diye konuştu.

İl Tarım Müdürlüğüne yeni araç filosu

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde ilçe müdürlüklerimizde hizmet aracı olarak kullanılacak araçların dağıtımı yapıldı.

Akgün, "Pandemi azalırsa 140 bin tona çıkarız"

Fethiye ve Seydikemer bölgesinin başta domates olmak üzere 2020 yılı yaş sebze ve meyve ihracatı rakamları açıklandı.

Burs ve kredi ödemeleri başladı

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği burs ve kredi ödemeleri başladı. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yükseköğrenim öğrencilerinin ocak ayı burs ve kredi ödemelerinin bugün itibarıyla başladığını duyurdu.

TOBB ve Halkbank, finansman anlaşması imzaladı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Halkbank arasında imzalanan ‘Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Anlaşması’ törenine online video konferans yöntemiyle katıldı. Satıcıya tahsilat güvencesi, alıcıya da 18 aya kadar vade imkanıyla ödeme esnekliği sunan anlaşmadan TOBB çatısı altındaki 1,5 milyon işletme yararlanabilecek.

Milas zeytinyağında MİTSO'nun şimdiki hedefi ihracat

Milas Ticaret ve Sanayi Odası'nın (MİTSO) başvurusu üzerine Milas zeytinyağına AB'den coğrafi işaret alınması, Oda meclisinde pasta ile kutlandı. Üzerinde Milas zeytinyağına AB coğrafi işaretinin görüntüsü olan pastayı MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel, Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve meclisin tek kadın üyesi Seyhun Melda Haktanır tarafından kesildi.

Tokmak, “Pandemiye rağmen çıtayı yükselteceğiz”

Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği yaklaşık 2 bin 300 çiftçi ailesine pandemiye rağmen hizmet veriyor. Birlik, günde 150-160 ton, yılda 50-55 bin ton çiğ süt toplayıp çiftçiye destek olurken, ürün bedellerini de teminat altında ödemeyi sürdürdü. 2021 yılında beklentilerinin yılda 60 bin ton çiğ süt sağlamak olduğunu söyleyen Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak, “Hayvancılığın sektörümüze sağlamış olduğu yıllık katkı 2020 için 250 milyon TL, 2021 için ise bu rakamda yüzde 20’lik bir artış öngörüyoruz, bu da 300 milyon TL civarına tekabül ediyor” dedi.

Toplam 213 haber.