Ekonomi

Ekonomi Haberleri

En hesaplısı tavuk

Gıda ürünlerine arka arkaya gelen zamlardan sonra bile vatandaşların protein ihtiyaçlarına cevap verebilecek en uygun gıda tavuk oldu.

Akaryakıt fiyatları durdurulamıyor

Akaryakıt fiyatlarında zam yağmuru hız kesmeden devam ediyor. Dün gece yarısı motorine gelen 52 kuruşluk zammın ardından bugün de benzine 42 kuruşluk zam geliyor. Zam 20 Ocak 2022 tarihi itibariyle geçerli olacak. Gelen zammın ardından Fethiye’de motorin 14.51TL’ye satılırken, zamsız fiyatı ile benzin 13.80TL’ ye satılıyor.

Vali Orhan Tavlı, Ziraat Odası Başkanları ile bir araya geldi

Muğla Valisi Orhan Tavlı, ilimizin tarımsal potansiyeli, ilçelerdeki tarımsal faaliyetlerin genel durumu ile üreticilerin talep ve beklentilerini değerlendirmek üzere Ziraat Odası Başkanları ile toplantıda bir araya geldi.

Zeytin üreticisine bahçede eğitim

Kaliteli ve ilaçsız zeytin üretiminin sağlanması amacı ile yürütülen zeytin entegre projesi çerçevesinde Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitki Sağlığı Personeli üreticileri bahçelerinde ziyaret ederek yapmaları gereken uygulamalar konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Fethiye’den Hollanda’ya alabalık ihracatı

Fethiye’de 2022 yılının ilk ihracatı Alabalık oldu. Yanıklar’da bulunan alabalık çiftliğinden 23 ton fileto alabalık Hollanda’ya ihraç edildi.

Topraksız ürettiği çileği ihraç ediyor

Fethiye Yanıklar Mahallesi’nde topraksız tarın uygulaması ile çilek yetiştiriciliği yapan Koray Türkan’ı Fethiye İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şaban Sarıkaya ve Ziraat Mühendisi İlkay Alkaya üretim alanında ziyaret etti.Ziyaret esnasında Koray Türkan topraksız tarım uygulaması ile çilek yetiştiriciliğini nasıl yaptığını anlattı.

Pazar ateş pahası

Doların yükselmesinin ardından elektrik , doğalgaz gibi her türlü ürüne arka arkaya gelen zamlardan sonra vatandaşın ucuz gıda almak için umudu olan pazarlarda cep yakıyor.

Ücretli çalışan sayısı yıllık yüzde 8,8 arttı

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı 2021 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 arttı. Ücretli çalışan sayısı bir önceki yılın aynı ayında 12 milyon 754 bin 93 kişi iken, 2021 yılı Kasım ayında 13 milyon 880 bin 830 kişi oldu.

2021 yılında 1 milyon 491 bin 856 konut satıldı

Konut satışları 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 0,5 azalışla 1 milyon 491 bin 856 olarak gerçekleşti. Konut satışlarında İstanbul 276 bin 223 konut satışı ve yüzde 18,5 ile en yüksek paya sahip oldu. İstanbul'u 144 bin 104 konut satışı ve %9,7 pay ile Ankara, 86 bin 722 konut satışı ve yüzde 5,8 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 267 konut ile Hakkari, 377 konut ile Ardahan ve 871 konut ile Bayburt oldu.

Küçük aile işletmelerine tarımsal destek

Fethiye İlçe Tarım Müdürlüğü Küçük Aile İşletmelerine Tarımsal destek için son başvuru tarihinin 15 Ocak 2022 olduğunu duyurdu.

Dolar Zararına Sattırıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine Toplantısı sonrası ekonomi ile ilgili yaptığı açıklamalardan sonra dolar, Euro ve altında sert düşüşler yaşandı. AppleTürkiye kurun düşmesiyle birlikte fiyatlarda indirim yaptı.

Dolar Güne Düşüşle Başladı

Dün günü 12,20'den seviyelerinden tamamlayan dolar, yeni güne 70 kuruş düşerek başladı. Dolar 11,50 seviyelerinden işlem görüyor.

Üretici Ve Tüketici Fiyatların Düşmesini İstiyor

Kurdaki düşüşten sonra gözler zincir marketlere çevrildi. Üretici de tüketici de dolardaki yüzde 30-40’lık düşüşe paralel, ayçiçek yağı, un, makarna, süt, yumurta, başta olmak üzere fiyatlarda düşüş bekliyor.

Et fiyatları düşecek mi?

Doların yükselmesiyle birlikte yaşanan fiyat artışlarından et ve tavuk da etkilendi. Bütün tavuğun fiyatı 18 liradan 32 liraya yükselirken, kıymanın kilosu 95 liradan, kuşbaşının kilosu ise 120 liradan satılmaya başlandı. Kasaplar, doların ardından beyaz ve kırmızı et fiyatlarının da düşmesini bekliyor.

Menteşe’nin Yeni Yıl Ajandasında Tarımsal Üretim Var

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş 2022 yılı tarımsal üretime yönelik açıklamalarda bulundu. Pandemi sürecinde yerli üretimin öneminin bir kez daha anlaşıldığına dikkat çeken Başkan Gümüş, “Covid 19 sürecinde tarımsal üretime ağırlık verdik ve bu kapsamda belediyemiz bünyesinde tarım birimi kurduk. Sebzeden meyveye, zeytinden buğdaya her şeyi üreterek halkımızla paylaştık. Yeni yılda tarımsal üretime ve üreticilerimize destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Çiğ süt 4.70 TL oldu

Çiğ süt fiyatlarına F.9 oranında zam yapıldı.Ulusal Süt Konseyi tarafından belirlenen çiğ sütün tavsiye edilen satış fiyatı 4 lira 70 kuruş oldu.

En pahalı konut Muğla’da

Gayrimenkul piyasasının nabzını tutan hepsiemlak, Ekim 2021 Emlak Endeksi’ni açıkladı. Verilere göre; Türkiye’nin satılık konutta ortalama metrekare fiyatı en pahalı ili 10 bin TL ile Muğla olurken, en pahalı ilçe 27 bin TL ile İstanbul’un Beşiktaş ilçesi oldu.

Vergi, ceza ve harçlarına büyük zam

Fethiyede Mali Müşavirlik yapan Nevzat Küçükdöğreli sosyal medya hesabından vatandaşları ilgilendiren bilgiler paylaşıyor. Küçükdöğerli sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 2022 yılında Vergi Ceza ve Harçlarının 6.2 artacağı bilgisini paylaştı.

Akaryakıtta zamsız gün

Dolar’ın tarihi yükselişin ardından önceki gün benzine 1 lira 2 kuruş, motorine 1 lira 6 kuruş, otogaza 65 kuruş gelen tarihi zamdan sonra bu gece içinde benzine 46 kuruş, motorine ise 45 kuruş, LPG’ye 25 kuruş zam beklentisi vardı. Ancak EPDK'dan "Bugün akaryakıt fiyatlarında herhangi bir artış söz konusu değil" açıklaması geldi.

Toplam 279 haber.