Sağlık

Sağlık Haberleri

Her derde deva şifalı bitkiler

Havaların soğumaya başlaması ile beraber coronavirüs vaka sayılarının artmasının yanı sıra soğuk algınlığı ve üşütme gibi hastalıklarda da artış yaşanıyor. Vatandaşlar bu şikayetlerin de doktora gitmenin yanı sıra aktarlarda bulabildikleri ada çayı, Ihlamur ve kekik gibi şifalı bitkilerden deva arıyor.

Bağışıklık sistemi için balık 

Uzmanlar özellikle mevsiminde tüketilen balığın, içerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için son derece gerekli olan bir besin olduğunu ifade ediyor. Fethiye’de mevsim balığı olarak olarak çinekop, isravrit, lopa, Karadeniz Mezgit, barbun, kefal, çupra ve levrek en çok tercih edilerek tüketilen balıklar arasında.

Yolculuklarda PCR testi zorunluluğu kaldırıldı

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre seyahat, toplu etkinlik, kamu ve özel işyerleri ile okullarda aşısız ve aşı süreci tamamlanmamış kişiler için getirilen negatif PCR testi zorunluluğu tamamen kaldırıldı.

Muğla’da vaka sayısında artış var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 18-24 Aralık tarihleri arasında illere göre Covid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Okullar kapatılacak mı?

Omicron varyantıyla birlikte corona virüs vakalarında yaşanan artışa ilişkin konuşan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şu anda okulların kapatılmasının söz konusu olmadığını söyledi. Süreci yakından takip ettiklerini belirten Özer, ''Omicron varyantı nedeniyle okullarımızda şu an alarm verebileceğimiz bir durum yok'' dedi.

Diz ağrıları hayatınızı kısıtlamasın

Diz ağrısı günlük hayatta hemen herkesin yaşadığı sorunların arasında yer alıyor. Oturuş pozisyonunun yanlışlığı, dizin yanlış kullanılması gibi masum nedenlerin yanında kireçlenme (kıkırdak aşınması), travma, eklem iltihaplanması ya da romatizmal hastalıklar da diz ağrılarına neden olabiliyor. Sosyal aktiviteleri kısıtlayan diz ağrılarından kurtularak hareketlerin özgürleşebilmesi için; hayat tarzının düzenlenmesi, diz çevresindeki kasların güçlendirilmesi, ilaç tedavisi gibi yöntemler uygulanabilirken, daha ciddi sorunlarda cerrahi müdahaleler gerekebiliyor. Bu alanda robotik protez cerrahisi hasta konforunu artıran bir yöntem olarak öne çıkıyor. Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Olcay Güler, diz ağrıları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Omicron Daha Bulaşıcı Ve Tehlikeli

İlk olarak Güney Afrika'da ortaya çıktıktan sonra en az 100 ülkede tespit edilen Omicron varyantı vakalarının sayıları Türkiye de dâhil olmak üzere gün geçtikçe artıyor.

Karayiğit, Sağlığına Kavuşuyor

Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit koronavirüse yakalandı. Evinde karantina sürecinde bulunan Karayiğit, bu süreçte kendisine destek olan, arayan, geçmiş olsun dileklerini ileten herkese sosyal medya hesabından yayınladığı mesajıyla teşekkür etti.

Vali Orhan Tavlı Vatandaşlarımızı Aşı Olmaya Davet Etti

Muğla Valisi Orhan Tavlı Başkanlığında, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü ve İl Sağlık Müdürünün katılımıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesindeki toplantıda İlin ve ilçelerin genel durumu, aşı çalışmaları ve vatandaşların aşılanma oranları değerlendirildi.

Prof. Dr. Songül Özer, “Biontech aşısı güvenle yaptırılabilir”

Covid-19 pandemisiyle mücadele tüm dünyada sürüyor. Pandemiyle mücadelede en önemli silah olan aşılardan Biontech’in son kullanma tarihi, 4 ay uzatıldı. Biontech aşısının saklama koşullarıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirten uzmanlar, “Biontech aşısı güvenle yaptırılabilir. Omicron varyantı bu hızla yayılıyorken üçüncü doz aşı da en kısa zamanda yaptırılmalıdır.” tavsiyesinde bulundu.

Ekonomi Dişlerimizi Bozuyor

Son dönemde ekonomideki yaşanan hareketlilik nedeniyle patron hastalığı olarak adlandırılan bruksizm yani dişleri sıkma hastalığının görülme sıklığı arttı. İş insanları, esnaflar, işini kaybetme korkusu yaşayanlar başta olmak üzere birçok insanda görülen brukizm yüzünden hastalar, dişlerini kırılabiliyor, diş dolgularına zarar verebiliyor, çene eklemi, kulak, baş, yüz, boyun ve sırt ağrıları çekebiliyorlar.

Muğla’da Vaka Sayısı 57,96

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4-10 Aralık tarihleri arasında illere göre Covid-19 vaka sayılarını açıkladı. Buna göre Muğla; 57,96 oranıyla vaka sayısı azalan iller arasında yer aldı.

Muğla’da Vaka Sayısı 58,35

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından 27 Kasım-3 Aralık tarihleri arasında illere göre Covid-19 vaka sayılarının güncellendiği haritayı paylaştı. Muğla’da haftalık vaka sayısı 100 bin kişi de 58,35 olarak açıklandı.

Türk Doktorları İngiliz Hastayı Sağlığına Kavuşturdular

Kendisini Türk doktorlarına emanet eden İngiltere vatandaşı Christine Boyes, sağlığına kavuştu.

Hem Yağ Yakıyor Hem Bağışıklığı Arttırıyor

Yüzyıllar boyunca kilitli çekmecelerde saklanacak kadar değerli görülen, yalnızca krallar ve aristokrat aileler tarafından büyük servetler feda edilerek bulunabilen baharatların üretimi ve ulaşılabilirliği artmış olmasına rağmen günümüzde hala popülaritesini koruyor. Diyetisyen Nagehan Afşar, bağışıklık sistemini güçlendirirken yağ yakımını destekleyecek 4 sihirli baharatı anlattı.

Fethiye Belediyesi eczanelere “Atık İlaç Toplama Kutusu” dağıttı

Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü “Sıfır Atık Projesi” kapsamında atık ilaçların kaynağında ayrı toplanarak bertaraf edilmesi için ilçedeki tüm eczanelere ve sağlık merkezlerine “Atık İlaç Toplama Kutusu” temin ederek, çevreye ve topluma zarar veren tarihi geçmiş ilaçların doğru şekilde imha edilebilmesi için kutuların dağıtımına başladı. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da ilk dağıtımda yer aldı.

Okullarda dezenfekte çalışmaları devam ediyor

Menteşe Belediyesi ekipleri devam eden 2021 – 2022 eğitim öğretim yılında okulların daha steril ve sağlıklı olması için dezenfeksiyon çalışmalarını sürdürüyor.

"Kök Hücre Tedavisi ile İngiliz hasta sağlığına kavuştu"

Kalça ağrısı şikayetiyle Özel Lokman Hekim Esnaf Hastanesi’ne başvuran 58 yaşındaki İngiliz hastaya yapılan tetkikler sonucunda kalça kireçlenmesi teşhisi konuldu. Yaşının genç olması ve daha konforlu 5-6 yıl geçirmesini sağlamak amacıyla kalça protezi yerine kök hücre nakli yapıldı.

Belediyeden ücretsiz şeker taraması

Dünya Diyabet Günü’nde diyabet hastalığına dikkat çekmek amacı ile Fethiye Belediyesi tarafından ücretsiz şeker taraması yaptı.

Toplam 310 haber.