Olmayan ilaçlar raflarda yer almaya başladı 

İlaç fiyatlarına yüzde 20 zam yapılmasına ilişkin kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından bir süredir olmayan ilaçlar, eczane raflarında yer almaya başladı. 'Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik Yapılması Hakkında Karar' Resmi Gazete'de yayımlandığını belirten Eczacılar Odası Fethiye Temsilcisi Haydar Gülen, 'Her yıl Şubat ayında beklenen ilaç zammı gerçekleştirildi' dedi. 

PAYLAŞ

İlaç fiyatlarına beklenen zam gerçekleşirken, zamlı fiyatlar da Pazartesi’den itibaren geçerli olmaya başladı. Zam beklentisi nedeniyle bir süredir, bazı ilaçların firmalar tarafından piyasaya verilmiyordu. Vatandaşlar eczane eczane dolaşıp, bazı ilaçları arıyordu. Özellikle insülin ve şeker hastalıklarına bağlı ilaçlarla göz damlaları piyasada en çok aranan ilaçlardı. Zam kararının ardından raflar olmayan ilaçlarla yeniden dolmaya başladı. Muğla Eczacılar Odası Fethiye Temsilcisi Haydar Gülen ilaçlara yüzde 20 oranında zam yapıldığını belirterek, ilaç zammıyla ilgili eczacıların bir alakasının bulunmadığını söyledi. 

Eczacı Haydar Gülen, “İlaç zammını firmalar gerçekleştiriyor. Her yıl Şubat ayında belli bir zam geliyor. Buna bağlı olarak da firmalar zammı uyguluyor. Bazı ilaçlarda sıkıntımız oluyor. İthal olduğu için ilaç göndermiyorlar. Döviz kurlarındaki yükselme nedeniyle firmaların yaptığı bir politika. İlaçları elde tutuyorlar ve zamlanınca piyasa veriyorlar. Çoğu ilaçta sıkıntı çekmedik. Ama bazı özel ilaçlarda insülinler, şeker hastalıklarına bağlı ilaçlarla göz damlaları gibi ilaçlarda yokluk çekiyoruz. İlaçlara genel olarak yüzde 20 civarında zam geldi. 20 TL olan antibiyotikler 24 TL, standart olarak ilacın fiyatı neyse yüzde 20 zam oldu. Piyasada bulunmayan ilaçlar bu zammın ardından tekrar gelmeye başlar. Hastalarda yazılan reçeteleri bulabilmek için eczane eczane dolaşmazlar” dedi. 

 

Son Dakika 48

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN