TUİK'İN GÖNDERDİĞİ KİTABI 'CİDDİYETİNİZ KALMADI' DİYEREK İADE ETTİ

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, TÜİK'in milletvekillerine gönderdiği 'İstatistiklerle Türkiye 2021' başlıklı kitapçığı, 'Başta ekonomi olmak üzere açıkladığınız rakamların kamuoyunun gözünde hiçbir değeri kalmamıştır' diyerek iade etti.

PAYLAŞ
Son Dakika 48 - Son Dakika 48

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) “İstatistiklerle Türkiye 2021” başlıklı bir kitap yayınladı. Kitabı TBMM’de milletvekillerine dağıtan TÜİK’e, CHP’li Alban’dan tepki geldi. “Enflasyon ve işsizlik gibi ekonomi alanındaki veriler başta olmak üzere, ‘Türkiye'nin gerçek rakamlarını’ uluslararası normlara uygun olarak belirleyip yayınlayana kadar, tarafınızdan açıklanan istatistiki bilgileri ciddiye almayacağım” diyen Alban, kitabı TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya’ya yazdığı mektupla iade etti.

“TÜİK, BİR DEVLET KURUMU OLMAKTAN ÇIKMIŞ BİR SARAY KURUMU HALİNE DÖNÜŞMÜŞTÜR”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun siyasi iktidarın yönlendirmeleri doğrultusunda gerçek verileri gizlediğini öne süren Alban, “Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurumunuz hakkında daha önce yapmış olduğu açıklamada söylediği gibi, TÜİK, bir devlet kurumu olmaktan çıkmış bir saray kurumu haline dönüşmüştür” dedi.

CHP’li Alban iade mektubunda şunları söyledi:

“Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) görevleri arasında, ‘ülkenin ekonomi, sosyal konular, demografi, kültür, çevre, bilim ve teknoloji alanları ile gerekli görülen diğer alanlardaki istatistiklerini derlemek, değerlendirmek, analiz etmek ve gerçek verileri yayımlamak ile resmi istatistik sonuçlarının bilimsel ve teknik açıklamalarını yapmak’ bulunmaktadır.

Kurumunuzun son dönemde yayımladığı veriler, özellikle de enflasyon endeksleri, kamuoyunda tartışma yaratmaktadır. Başta ekonomi olmak üzere sosyal, demografi, kültür, çevre, bilim ve teknoloji gibi daha birçok konuda açıkladığınız rakamların kamuoyunun gözünde hiçbir değeri kalmamıştır.

“TARAFINIZDAN AÇIKLANAN İSTATİSTİKİ BİLGİLERİ CİDDİYE ALMAYACAĞIM”

Enflasyon ve işsizlik gibi ekonomi alanındaki veriler başta olmak üzere, 'Türkiye'nin gerçek rakamlarını' uluslararası normlara uygun olarak belirleyip yayınlayana kadar, tarafınızdan açıklanan istatistiki bilgileri ciddiye almayacağımı bildirir, ayrıca yukarıda eleştirdiğimiz konulardaki hatalarınızı düzeltinceye kadar, tarafıma kurumunuzdan 'istatistiki verilerle ilgili' gönderi yapılmamasını rica ederim.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN