Muğla-Datça Arası Otobüs Seferi Koyulacak Mı? - Emine Direk

Muğla-Datça Arası Otobüs Seferi Koyulacak Mı?


Geçtiğimiz Temmuz sıcağında Marmaris otogarında Datça dolmuşu bekliyorum. Bekleyeceğiz. Dolmuş şoförlerinin sıcağın ve yoğunluğun da etkisiyle öfkeleri tavan yapmış. Neden mi? 65 Yaştan gazetecilere kadar bilmem kaç kalem ücretsiz taşırlarmış. Belediyeden her ay ücret alırlarmış, ama bu çerez parasıymış. Kazanç düşük olunca öfke yüksek. Büyükşehire kızgınlar. Muğlayı büyükşehir yapan belediye değil diyorum: “Hayır,” diyor… Kısır konuşmalar.
Şoför anlatıyor: “Evde anne babamı göresim yok bu altmış beş yaşlar yüzünden.”
Ne oldu bizim vicdanımıza, insanlığımıza, yardımseverliğimize? Kazancı eskiye göre iki kuruş düştü diye. Halbuki kazanmaya devam ediyorlar. 
Bu öfke nasıl çözülür?
Marmaris'ten Datça’ya kadar durmadan söylenen şoförler, 
Kalp krizi geçirme noktasına gelenler, 
Yaşlı başlı insanlarla hakarete varan tartışmalar, 
Vay efendim bagaja eşya koydun, 
Ya ücret ya da in deyip 70 yaşındaki kadını bırakıp giden şoförler, 
Büyükşehire saydıranlar, 
Yok o devletin işi deyip ayrı saydıranlar, 
Kin dolu bakışlar.
Selamı sabahı kesenler.
Arada kibar şoförler de var. Hakkını yemeyelim.
Hiçkimse maddi ve manevi mağdur olmasın, ancak mevcut kanun ve sistem içindeki nizam bu. Ya uyulacak, ya terk edilecek. Çözümü vatandaşı hırpalamak değil. 
Tam bu hengame ortasında bekliyorum, herkes bekliyor. Sıraya girilecek, aksi takdirde kavga çıkar. Dolmuş şoförleri kadar vatandaş da gergin. Binemezse sıcakta beklemenin bedeli ağır, tepede güneşten koruyacak bir düzenek de yok. Tansiyon tavan...
Sonuçta Muğla ilçeleriyle turizm sektöründe önemli bir yere sahip. Datça da bunlardan biri. Hal böyle olunca yerli ve yabancı turistler ya Dalaman Havalimanından Marmaris üzerinden yolculuk yaparak Datça’ya ulaşıyor, ya da Bodrum Havalimanı ve oradan Datça Feribotuyla. Burada Muğla Büyükşehir Belediyesinin çözüm üretmesi şart. Yıllardır rahat ve alternatifsiz hizmet veren özel kooperatif şoförleri sadece kendi kazançlarını düşünüyor. İyi hizmet, güler yüz, ilin ekonomisi onların gündeminin dışında. Sonuç olarak Muğla ile Datça arasına Muğla Büyükşehir Belediyesi de kendi otobüs seferlerini koyarsa sorun çözülür gibi. İsteyen belediyeye bağlı özel dolmuşları tercih eder, isteyen belediyenin otobüslerini.
Datça uzun yaşayan ve yaşamak isteyenlerin kenti. Hal böyle olunca yaş almış nüfusu fazla ve artmaya da devam ediyor. Datça dolmuş şoförlerinin yolcuların büyük kısmını 65 yaş üzeri kartlılar oluşturuyor. Diğer illerde olduğu gibi Muğla Büyükşehir Belediyesinin de ilçelerine kendi otobüs seferlerini koyması sadece sosyolojik değil ekonomik açıdan da büyük önem taşıyor. Hem dolmuşçuları hem de vatandaşları mağdur etmeyecek çözümlerin acilen üretilmesini ve uygulamaya koyulmasını bekliyoruz.
Sevgiyle...
 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Haz

İthalatı Bırak Üretime Bak

27May

Kanayan Yaramız; İşsizlik…

20May

Eşit Doğuyoruz Ama…

06May

Sadeleştik

29Nis

Bizi Tarım Kurtaracak