Hava Isınıyor! - Hasan Telli

Hava Isınıyor!


Ocak ayının ilk günlerini yaşıyoruz. Hava sıcaklığı mevsim normallerine düşebildi ve kışı hissetmeye yeni başladık. Önümüzdeki hafta belki de Muğla’nın birçok kesimine kar yağacak. Genelde biz yükseklere yağan karın donduran soğunu burnumuzu hissetmemecesine kızarıp donduğunda hissederiz. Bu kadara soğuğa rağmen siyasetin yükselen ısısı gündemi pek üşütmeyecek gibi görünüyor.

***

Ak Parti’de Muğla genelinde kongre süreci başladı. Süreç öncesinde ilçelerde delege seçimleri tamamlandı. 13 ilçe 569 mahallede ilçe seçimlerinde oy kullanacak delegeler belirlendi. Blok liste ile yapılan seçimlerde sadece iki mahallede farklı liste yarışa girdi. Bunlardan Muslihittin mahallesinde çıkan liste ilçe yönetimi tarafından hazırlanan listeden daha fazla oy alarak delege Menteşe ilçe delege listesini delmeyi başardı. Bu durum sonrasında herkesin gözü Menteşe İlçe kongresine çevrilirken 2017 yılında Bodrum İlçe kongresinde burun farkı ile seçimi alan AK Parti İlçe başkanı Ömer Özmen’in istifa etmesi siyasi kulis dikkatlerini bir anda Bodrum’a çevirdi.

***

Kongreler sonunda il genelinde büyük ölçüde değişime gideceği belirtilen Ak Parti’de ilk olarak Bodrum İlçe Başkanı’nın istifa etti. Sırada birçok ilçe başkanının da istifasının istendiği konuşuluyor.

Ak Parti’de hareketli anlar yaşanıyor. Kongre sürecine giren ve delege seçimlerini yapan Ak Parti’de Muğla genelinde büyük bir değişimin yaşanacağı belirtiliyor. Bunun ilk ayağında ise Bodrum’da yaşandı. Özmen’in ilçe delege listesi konusunda partinin yetkili kurulları ile ters düştüğü ve bu yüzden bir istifa ettiği dile getiriliyor. Ak Parti’de önümüzdeki günlerde ise diğer ilçelerde de istifaların yaşanacağı belirtiliyor.

*** 

10 Aralık 2017 tarihinde AK Parti Bodrum ilçe kongresi yapılmış ve iki aday yarışmıştı. Kongrede adayların konuşmasına izin verilmezken kürsüye çıkan İl Başkanı Kadem Mete Ömer Özmen’e destek istemişti. Mete konuşmasında; “AK Parti’de makam talep edilmez, görev reddedilmez. Partimizde ‘ben varım’ anlayışı kabul gören bir anlayış değildir. Eğer siz hak etmişseniz sizi nerede olursanız olun bulurlar. 15 Temmuz’da sokaklarda olmayanların bugün kongre salonlarında görev talep etmeleri kabul edilemez. Kimse bizim aklımızla alay etmesin, hafızamızı yanıltmaya kalkmasın. Bodrum’dan 20 tane ilçe başkan adayı çıktı ama biz bir tane belediye başkanı çıkaramadık. Genel Merkez’imizin ince eleyip sık dokuyarak karar verdiği arkadaşımız istişareler sonucunda ilçe başkan adayı olarak belirlendi. Biz onu destekliyoruz. Genel merkez kendisini desteklememiz konusunda talimat verdi. Burası efeler diyarı, herkes tek oynuyor. Her ilçede aday çıkıyor. Her aday, her üyemiz bizim kıymetlimizdir. Kimsenin kalbini kırmak istemiyoruz. Bir tek kişiyi küstürecek lükse sahip değiliz. Zaten onun için genel merkezimiz iki aday çıkmasını istemiyor” demişti. İl Başkanı Kadem Mete’nin açıkça destek istediği Ömer Özmen 179 rakibi Fetan Özbek ise 160 oy almıştı.

***

Gelinen noktada 19 oy farkla İlçe Başkanı seçilen Ömer Özmen ilçe kongresi öncesi istifa ediyor. Bir önceki kongrede 160 oy alan Fetan Özbek ise delegelerden gelen talepler sonrasında aday olduğunu söylüyor. Ancak hala resmi bir açılama yapmadı. Resmi açıklama için kongre tarihinin netleşmesini bekliyor gibi. Kendisine telefonla ulaştığım Fetan Özbek; “Genel Merkezimiz bana görev verirse adayım. Eğer vermezlerse aday olarak kongreye girmeyi düşünmüyorum” dedi. Nedenini kendisine sormak istemedim. Zira 2017 yılında yapılan kongre sonrası kulağımıza birçok söylenti gelmişti. 400 delegenin 341’i oy kullanmış 39 delegenin ise çeşitli bahanelerle oy kullanması engellenmişti. Sayım sırasında tartışmalı birçok oy geçerli sayılmış ve kongrenin sonucuna etki etmesi sağlanmış diye birçok duyum gelmişti.

***

Fetan Özbek’in hayatına bakınca bana neden kısa cevap verdiğini anlamak mümkün aslında. Bodrumlu olan Özbek ilk olarak iş hayatına süngercilikle başlamış. Bir söz vardır, “Hiçbir çile sünger avcılarınınkinden daha korkunç, hiçbir çaba onlarınkinden daha zor değildir” Süngerci Özbek iki dönem muhtarlık yapmış. Sonrasında bir spor kulübü başkanlığı birde kurucu Belediye Başkanlığı yapmış. Bunlar devam ederken Muğla ili adına İller Bankası Kongre delegeliği görevini de yapmış. Şimdi düşünüce bir siyasetçinin görebileceği her şeyi yaşamış. Bu kadar yaşanmışlıktan sonra ben illa da adayım dememesini daha iyi anlıyorum.

***

Muğla’da siyaset kendi mecrasında devam ettiği sürece gelişecek ancak bunu sosyal medya üzerindeki sahte hesaplarla algı yaratmaya çalışanlar henüz kış uykusundan uyanmadı. Umarım uyanmazlar da siyaset ait olduğu mecrada yapılmaya devam eder.

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
28Oca

Emek Bilinci

21Oca

Sihirli Bir Oy

09Oca
02Oca

Hava Isınıyor!

24Ara

Kafamı Kurcalayan Sorular