Menteşe Haberleri

Menteşe Haberleri

“Sağlığınız, Elinizin Altında”

Menteşe Belediyesi “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” nda kırsal mahallelerde kadınlara yönelik sağlık eğitimleri yapıyor.

Zeybek Sineması kapılarını, ezber bozan bir oyunla açıyor

Menteşe Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanan, ilçemizin tarihi kültür ve sanat noktalarından biri olan Zeybek Sineması, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Menteşe Belediye Tiyatrosu tarafından sahnelenecek olan ‘Menteşe’nin Milli Mücadele Yılları – Saklı Kalmış Bir Destan’ adlı oyunla perdelerini açıyor.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Menteşe’de coşkuyla kutlanacak

Cumhuriyet’imizin ilan edilişinin 98. yıl dönümü Menteşe’de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Menteşe Belediyesi tarafından hazırlanan programlar kapsamında, Ata’mızın en büyük mirası, çağdaş Türkiye’nin temeli Cumhuriyetimizin 98. kuruluş yıldönümü Menteşe’de coşkuyla kutlanacak.

MUTSO’dan dilimi 5 bin liralık Muğla Saraylısı açıklaması

Muğla'nın Menteşe ilçesinde tanıtım amacıyla altın kaplamalı şekilde yapılan sembolik "Muğla Saraylısı" tatlısının dilimi 5 bin liradan satıldı. Tatlının ilk dilimi, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) satın aldı. Altın Kaplı Muğla Saraylısı'nın bir diliminin 5 bin liradan satın alınması kamuoyunda tepki toplamıştı. Konuyla ilgili MUTSO açıklama yaptı.

Menteşe’de Özel Çocuklara Özel Tiyatro Oyunu

Muğla Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencisi 35 özel çocuk Menteşe Belediye tiyatrosu tarafından sahnelenen ‘Ormanın Anahtarı’ adlı oyunu izlediler.

Menteşe Mutfak Kültürü Atölyesi Saburhane’de Açıldı

Muğla Mutfak Kültürü’nün kayıt altına alınarak gelecek kuşaklara aktarılması, kentin gastronomi potansiyelinin turizmle entegre edilmesi, yeme – içme ve kültür turizminin canlandırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında “Menteşe Mutfak Kültürü Atölyesi ve Saburhane Semt Pazarı” Şaraphane’de kapılarını açtı.

Bu tatlının bir dilimi 5 bin lira

Menteşe Belediyesi tarafından düzenlenen Mutfak Kültürü Atölyesi ve Saburhane Semt Pazarı kapılarını açtı. Etkinlikte yapılan bir tatlı çeşidi olan "Altın Kaplı Muğla Saraylısı"nın 1 dilimi, 5 Bin liradan satıldı.

Modifiye Araç Tutkunları Menteşe’de buluşuyor

5. Muğla Autoshow Modifiye Araç Fuarı 23 -24 Ekim’de Kötekli Mahallesinde yapılacak.

Muğla Tabip Odası isyan etti; “5 Dakikada Hekimlik Yapılmaz”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Muğla Tabip Odası, Sağlık Bakanlığı’nın randevu aralıklarını 5 dakika ıle sınırlandırmasına basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. Açıklama da, “Dayatılan 5 dakikada ne kişinin yakınmasını anlayabilmek, ne de yeterli muayenesini yapabilmek mümkün değildir” denildi.

Menteşe Belediyesi’nden öğrencilere ücretsiz çorba

Menteşe Belediyesi eğitim – öğretim yılının başlamasıyla birlikte üniversite öğrencilerine çorba ikramına başladı. Menteşe Belediyesi personeli tarafından sabahın erken saatlerinde aşevinde özenle hazırlanan çorbalar, belediyenin ikram aracıyla Muğla Meslek Yüksekokulu öğrencilerine ulaştırılıyor. Öğrenciler okulun bahçesinde servis edilen sıcak çorbalarını içtikten sonra derslerine giriyorlar.

Menteşe Mutfak Kültürü Atölyesi Saburhane’de Açılıyor

Muğla Mutfak Kültürü’nün kayıt altına alınarak gelecek kuşaklara aktarılması, kentin gastronomi potansiyelinin turizmle entegre edilmesi, yeme – içme ve kültür turizminin canlandırılması amacıyla “Menteşe Mutfak Kültürü Atölyesi ve Saburhane Semt Pazarı” 21 Ekim Perşembe günü saat: 10.30’da tarihi Şaraphane’de kapılarını açıyor.

'Menteşe Haber' dijital platformda

Menteşe Belediyesi’nin proje ve hizmetlerinin yer aldığı ‘Menteşe Haber’ Bülteninin 22’nci sayısı çıktı. Cumhurbaşkanlığı tasarruf tedbirleri genelgesi sebebiyle, baskısı ve dağıtımı yapılamayan ‘Menteşe Haber’ bültenine artık dijital platformdan ulaşılabilecek.

Bir tarih hazinesi Beçin Kalesi’ne tarih yolculuğu

Menteşeoğulları’na başkentlik yapan Türk-İslam dönemi yerleşiminde önemli merkezlerden biri olan Milas ilçesinde bulunan Beçin şehri ve kalesi için hazırlanan “Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi” belgeseli tamamlandı.

Vali Orhan Tavlı Menteşe İlçesinde muhtarlarla bir araya geldi

Muğla Valisi Orhan Tavlı Menteşe ilçesinde yangından etkilenen mahallelerin muhtarlarıyla toplantı yaptı.

Muğla’da çeşmelerden isli çamur akıyor

Yağmur sonrası yangın bölgeleri olan Menteşe ve Kavaklıdere İlçesi’ne bağlı köylerde is kokulu çamurlu sular aktı. Vatandaş bu duruma tepki gösterirken bir tepki de Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir’den geldi.

AK Parti ve CHP’nin Yurt Düellosu Tüm Hızıyla Devam Ediyor

AK Parti ve CHP arasında yaşanan öğrenci yurdu tartışması devam ediyor. AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete’nin, Turgutreis Öğrenci Yurdu’na Büyükşehir Belediyesi’nin su bağlantısını yapmadığı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün hakkındaki söylemlerine, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu’ndan tepki geldi.

AK Parti Muğla İl Başkanı Mete; “Muğla bu başkanı gerçekten hak etmiyor”

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün Menteşe İlçesi’nde yapılan ve geçtiğimiz günlerde hizmete giren Turgut Reis Öğrenci Yurdu ile ilgili su temini için başvuruda bulunulmadı iddialarına yanıt verdi. Mete, ”19.03.2021 tarih ve 272969 sayılı Gençlik Spor İl Müdürlüğü yazısı ile su bağlanması talebi resmî yazı ile iletilmiştir. Doğrusu Muğla bu başkanı gerçekten hak etmiyor.” dedi.

Menteşe Belediyesinden Eczanelere Atık İlaç Kutusu

Menteşe Belediyesi Sıfır Atık yönetim planı kapsamında tarihi geçmiş ilaç ve ilaç atıklarının çöpe karışmadan imha edilmesini sağlamak amacıyla yeni bir proje başlattı. Proje ile Menteşe ilçe merkezinde hizmet veren 21 eczaneye atık ilaç toplama kutusu dağıtılıyor.

Minik Okurlar İçin İmza Günü

Çocuk Kitabı Yazarı Fatma Yücel Dinç, Sekibaşı Kadın Dayanışma Merkezinde düzenlenen söyleşi ve imza günü etkinliğinde ana sınıfı öğrencileri ile bir araya gelerek ‘Gezgin Su Damlası Macera Peşinde’ isimli kitabını çocuklar için imzaladı.

Menteşe Spor Salonu Masa Tenisi İl Birinciliği turnuvasına ev sahipliği yaptı

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü faaliyet programında yer alan "Masa Tenisi Gençler Takım İl Birinciliği" Müsabakaları 10 Ekim Pazar günü Menteşe Spor Salonunda gerçekleşti.

Prof. Dr. Aydın ve Yazar Ezmeci Okurlarıyla Buluştu

Polimat Bilim İnsanı Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın ve Yazar ve Psikolog Esra Ezmeci 6. Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında İskender Alper Konakaltı Kültür Merkezindeki söyleşi ve imza gününde okurları ve sevenleri ile bir araya geldiler.

Gripin, Menteşe’ye ilaç gibi geldi

Menteşe Belediyesi bu yıl 6.‘sını düzenlediği şenliklerle kültür – sanat dünyasının sevilen isimlerini Menteşeliler ile buluşturmaya devam ediyor.

İclal Aydın Menteşe’de okurlarıyla buluştu

Menteşe Belediyesi 6. Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında kültür – sanat dünyasının sevilen isimlerini Menteşelilerle buluşturmaya devam ediyor.

Yazar Eren Erdem Okurlarıyla Buluştu

6. Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında gazeteci– yazar 25 ve 26. Dönem İstanbul Milletvekili Eren Erdem Menteşe’de okurlarıyla buluştu. Yazar Eren Erdem, sınırsızlık meydanında düzenlenen kitap imza gününde zaman zaman okurlarıyla sohbet etti.

Menteşe’de Toplu Sünnet Şöleni

Menteşe Belediyesi’nin bu yıl 6.sını düzenlediği Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği toplu sünnet töreni ve çocuk etkinlikleri ile devam etti.

Menteşe, Mahşer-i Cümbüş İle Güldü

Mahşer-i Cümbüş doğaçlama tiyatro topluluğu 6. Menteşe Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında Cumhuriyet Meydanında sahne aldı. Modern doğaçlama tiyatronun öncülerinden olan Mahşeri Cümbüş topluluğu, Cumhuriyet Meydanında gösteriye katılan tiyatro severlere kahkahalarla dolu bir gece yaşattı.

AK Partili Gökcan, "Yurt açılışının gecikmesinin tek sorumlusu CHP’li Belediyedir”

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Muğla'daki Turgut Reis Öğrenci Yurdu'nun açılışını CHP'li Muğla Büyükşehir Belediyesi geciktirdiğini söyledi.

29 Ekim Kadınlar Derneği Bahriye Üçok’u andı

Bombalı suikast sonucu yaşamını yitiren Doç. Dr. Bahriye Üçok ölümünün 31’inci yılında, 29 Ekim Kadınları Derneği tarafından Menteşe’de anıldı.

Menteşe Karbon Ayak İzini azaltıyor

Menteşe Belediyesi tarafından hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından 0 hibe desteğiyle hayata geçirilen ‘Menteşe Belediyesi Hizmetlerinde Karbon Ayak İzinin Hesaplanması ve Azaltım Yol Haritasının Hazırlanması Projesi’nde son aşamaya gelindi. Buna göre yetkili firma tarafından hazırlanan ve kabul edilen fizibilite raporu doğrultusunda, karbon ayak izinin azaltılması için belediyeye ait 9 binada uygulama sürecine başlanıyor.

Menteşe Belediye Meclisi bugün saat: 14.00’de toplanıyor

Menteşe Belediye Meclisi 05 Ekim 2021 Salı Günü (bugün) saat: 14.00’de Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde toplanıyor. Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş Başkanlığında toplanacak Belediye Meclisinin Ekim Ayı Meclis toplantısını www.mentese.bel.tr adresinden canlı olarak takip edebilirsiniz.